АРДА-ТРЕЙДИНГ
Взгляни на мир другими глазами
 

Дещо про Шенен Блан!

Шенен Блан/Chenin Blanc – білий сорт винограду, використовується для створення широкого спектру вин: ігристих, тихих сухих, напівсухих з тонким, витонченим, ненав’язливим ароматом, а також натурально солодких вин з м’яким, солодким смаком.
Сорт є у Франції, ПАР, США – Каліфорнія, Канаді, Мексиці, Чилі, Аргентині, Австралії та Новій Зеландії. Світові посадки: 35 200 га.
Перші згадки про сорт відносяться до IX століття, датуються 845 роком, зустрічаються в записах абатства Abbaye de Glanfeuil в долині Луари, бенедиктинському монастирі поселення Saint-Maur-sur-Loire.
В 1496 році сеньйор Луарского замку Шенонсо/Château de Chenonceaux висадив лози з Орлеана, Арбуа, Бона і Анжу. Дослідники вважають, що анжуйські лози і були сортом Шенен блан. У 1525 році з’явилася згадка про сорт Plant d’Anjou. Між 1520 та 1535 роками Дені Бріссон/Denis Briçonnet, абат монастиря Мон-Шенен/Mont Chenin міста Турен, теж експериментував з лозами, тоді найкраще проявив себе сорт з Анжу. Швидше за все, його і назвали на честь монастиря. Під таким ім’ям він зустрічається вже у Франсуа Рабле/François Rabelais в романі «Гаргантюа і Пантагрюель», де згадуються великі ягоди Шенена і відмінної якості вина з нього.
Аналіз ДНК показав, що Шенен Блан – результат схрещування Саваньєн/Savagnin і невідомого сорту, серед його братів/сестер виявилися Совіньон Блан/Sauvignon Blanc і Труссо/Trousseau. Згодом ця версія була відкинута. Сам Шенен разом з Гуе Блан/Gouais blanc дав життя сорту Коломбар/Colombard. Несподівані новини прийшли в 2006 році з Галісії – аналіз місцевого сорту Агудело/Agudelo показав повний збіг з ДНК Шенен блана, але це вимагає подальших досліджень.
Синоніми сорта: Pineau, Pineau de la Loire, Pineau d’Anjou, Steen.
В ароматі вин Шенен Блан/Chenin Blanc можна почути: цвіт яблуні, жовте яблуко, грушу, лайм, мандарин, помаранец, айву, абрикос, персик, імбир, корицю, каррі, гвоздику, мед, лимонну вербену, жасмин, ромашку, мелісу, шафран, жимолость, траву, сіно. У келиху з африканським Шенен Бланом аромати: гуави, ананаса, банана та медової дині.
Витримані вина Шенен Блан/Chenin Blanc в дубових діжках набувають ноти: мускатного або волоського горіха, печеного яблука, хурми, вершкового масла, фруктового сиру, марципану, бізе, бріоши, попкорну.
Характеристика вин: золотистий окрас, в солодких винах особлива глибина і бурштиновий відтінок, кислотність від середньої до високої, масляниста текстура.
На початку XX століття Шенен Блан вийшов з моди, але вже в 1980-х знову опинився на позиціях шановного класичного сорту.
Сорт набув поширення завдяки своїй здатності набувати різноманітні властивості в різних кліматичних умовах, грунтах і умовах догляду. Виноробам доводиться стежити за врожайністю, яка в сорта висока за своєю природою, щоб зберегти гарну концентрацію смакоароматичних речовин. Шенен Блан рано утворює зав’язі і пізно дозріває, що робить його схильним до ризику ураження заморозками в холодних регіонах.
У Франції, в регіоні Долина Луари велика частина значних посадок Шенен Блан зосереджена навколо міст Анжу/Anjou та Турен/Touraine. Інтенсивні «мінеральні» білі вина з тонами зеленого яблука зазвичай асоціюються з апелласьоном Савеньєр/Savennières. Сухі та напівсухі вина Вувре/Vouvray виробляють поблизу Турена вони мають більш тропічний і медовий характер. Креман де Луар/Cremant de Loire та ігристі – Анжу, Сомюр, Турен, а також Креман де Ліму/Cremant de Limoux теж опираються на сорт Шенен Блан. Ці прості, живі вина часто відрізняються більш квітковим ароматом, з характерними горіховими тонами, властивими винам витриманим на дріжджовому осаді – фр. «sur lie». Одним з кращих проявів Луарського Шенен Блана вважаються солодкі ботрітизовані (натуральні солодкі) вина Quarts de Chaume, Bonnezeaux і Coteaux du Layon. Тут осінні тумани холодної частини регіону створюють сприятливі умови для благородної цвілі/botrýtis cinérea, яка наділяє вино ароматами печених яблук, стиглих персиків і айви. Ці вина не такі великовагові, як вина Sauternes, але також мають не менший потенціал до витримки, ніж їх бордоскі побратими. Гарне солодке Вувре/Vouvray досягає піку приблизно за 10 років, але здатне жити в винному льосі більше століття.
Шенен Блан знайшов собі оптимальні умови в Південній Африці. Зараз ця країна обійшла Францію за площею посадок і випуску вина з цього сорту, який залишається тут лідером на виноградниках. У Південну Африку сорт прибув в середині XVII століття і відразу завоював популярність завдяки врожайності і здатності зберігати високу кислотність навіть в умовах жаркого клімату. Пізніше сорт стали використовувати у виробництві дистилятів, і до його спеціалізації додалася роль демократичнго масового виноматеріалу, який почали використовувати в блендах з іншими білими сортами.
Старі лози в регіонах Стелленбош/Stellenbosch і Свартланд/Swartland в ПАР дають концентровані вина з багатим ароматом, в якому більше тропічних фруктів, ніж у французьких зразках. У ПАР сорт Шенен Блан поєднують з сортами Семильон, Віонье та сортом Марсан, щоб домогтися більш насиченого характеру. Для отримання вин в живому і більш свіжому стилі африканський Шенен Блан часто йде в тандемі з білим Совіньон Бланом. Окремої уваги варті ігристі вина Африки, виготовлені за класичним методом. На етикетках таких ігристих красується напис cap classique, а всередині ховається чудовий Шенен Блан в сольному виконанні, або з невеликими штрихами інших білих сортів.
У Каліфорнії цього сорту теж вирощують більше, ніж у всій Франції. Однак він в основному йде на виробництво простих вин. Великі посадки цього сорту і в Аргентині. Тут до нього часто додають Шардоне і Торронтес, отримуючи легкі вина з рівним характером.
Цей родючий сорт дає рекордні врожаї в теплому кліматі та високим рівнем іригації, тому його так люблять виробники вин.
З винами з Шенена Блана можна провести цілу вечерю. Почати з ігристого, під закуску подати молоде вино, до основної страви витримане, а завершити все солодким вином. Підійдуть різноманітні зелені салати, особливо якщо урізноманітнити їх свіжими фруктами (груша, манго, хурма). З сирів рекомендовані молоді козячі. Вина гарно поєднуються з обсмаженими на грилі овочами, або збитими в суфле і запеченими з травами. Ідеально з суші, сашимі, морепродуктами, рибним тартаром, особливо на подушці з авокадо. До витриманих в дубі вин підійде фуа-гра з фруктовим чатні, гребінці з екзотичним соусом, лобстери, злегка підкопчений лосось, не дуже жирна запечена свинина з яблучним соусом, курятина, індичка з печеним гарбузом. Солодкі Шенен Блан доречні в поєднанні з пряними азіатськими стравами. Качка по-пекінськи, Пад-тай, кисло-солодкі соуси – можливо все. Головне правило щоб був невисокий рівень гостроти страви, інакше на перший план вийде алкоголь. Солодкі Шенен Блан можно поєднувати з фруктовими десертами.
Щорічно в 3-ю суботу червня проводять Міжнародний день Шенен Блан/International Chenin Blanc Day
Вина Шенен Блан/Chenin Blanc з Франції та Південної Африки можна придбати в мережі виномаркетів «VINTAGE»:
місто Дніпро Винний супермаркет VINTAGE Катеринославський бульвар, 1, ТРЦ «Cascade Plaza», 1 поверх;
місто Дніпро Винний супермаркет VINTAGE вул. Дмитра Донського, 2-а ТЦ «Нагорний ринок»;
місто Харків Винний супермаркет VINTAGE пл. Конституції, 1;
місто Харків Винний супермаркет VINTAGE проспект Науки, 15
Також вина та інші напої можна замовити в інтернет магазині http://vintagemarket.com.ua
Гарних покупок та вражень!