АРДА-ТРЕЙДИНГ
Взгляни на мир другими глазами
 

Дещо про Шардоне. Найпопулярніший сорт білого винограда в світі.

Шардоне/Chardonnay є найпопулярнішим сортом білого винограда в світі.
Назва походить від Cardonnacum – латинського терміна, що означає землю Кардуса/Cardus – власника землі, яка була навколо селища в кінці римського періоду. Також кажуть, що назва пов’язана з французьким словом – le chardon, що в перекладі означає чортополох (будяк з лат. Carduus), який рясно ріс в цих місцях. У наші дні можна відвідати невелике місто Шардоне (комуна в департаменті Сона-та-Луара/Saône-et-Loire) яке розташоване в регіоні Бургундія/Bourgogne. Те, що саме Бургундія батьківщина Шардоне, підтверджується. Не випадково більшість клóнових різновидів цього сорту (у Франції їх налічують 34) була створена в університеті бургундської столиці – місті Діжон/Dijon.
Протягом довгого часу сорт вважали прямим родичем Піно блан/Pinot blanc. Для цієї гіпотези було достатньо підстав, адже Шардоне та Піно блан століттями існували поруч, до того ж у них дуже схожа форма листя. Ампелагрофічні дослідження дали вченим привід засумніватися. Проведений в 1998 році Каліфорнійським університетом аналіз ДНК показав, що Шардоне є результатом природного схрещування сортів червоного Піно-нуар/Pinot noir та білого Гуе Блан/Gouais blanc. Останній з’явився на території східної Франції завдяки римлянам часів імператора Марка Аврелія Проба/Marcus Aurelius Probus.
Сорт вирощується на площі близько 175 000 га по всьому світу. Він добре приживається в самих різних кліматичних умовах. Найбільш сприятливим для сорту прийнято вважати помірний і досить м’який клімат, який дозволяє винограду досягати необхідної фенольної зрілості. Найбільш придатними типами ґрунту вважаються – глинисті та крейдові. Відомі бургундські мергелі з різним процентним вмістом крейди обумовлюють витончену структуру смаку вина і його благородну мінеральність.
Шардоне поступається тільки іспанському білому сорту Айрен/Airen, але по географії свого поширення, по числу виноробних регіонів сорт не має рівних. Перевершує навіть найпопулярніші червоні сорти Мерло/Merlot та Каберне-Совіньон/Cabernet Sauvignon. На своїй батьківщині у Франції, сорт поступається за площею насаджень тільки білому сорту Уні Блан/Ugni Blanc, який, як і Айрен, широко використовується для перегонки (виготовлення міцних дистилятів).
90% французького врожаю Шардоне вирощується в районах з прохолодним кліматом Шампані та Бургундії. США – штат Каліфорнія (44500 га), Австралія (32150 га), Грузія (17000 га), Італія (11800 га), Республіка Молдова (10000 га), Чилі (8548 га), Південна Африка (8230 га), Аргентина – регіон Мендоса (5150 га), Новая Зеландія (3802 га), Словенія (3600 га), Німеччина (1120 га).
Шардоне добре піддається стилістичному оформленню винороба і терруара. Аромат та смак безпосередньо залежить від грунтів, на якіх росте виноград, клімату, в якому його вирощують, а також умінь винороба. З сорту можна зробити легке сухе «на кожен день», і насичене, тільне, маслянисте, серйозне вино з потенціалом для витримки, а також ігристе вино, сповнене бадьорою свіжістю, і медитативно солодке вино з сорту пізнього збору.
Типові аромати сорту Шардоне:
Для молодих вин, без витримки в дубових діжках та без яблучно-молочної ферментації – легкий квітково-плодовий аромат з тонами весняних білих квітів, кісточкових плодів (яблук, груш, абрикос, персиків, дині), вівсяних пластівців. З витримкою проявляються хлібно-горіхові аромати – Рансьо/Rancio, іспанський термін, який означає аромати горіха (мигдалю) та хлібних тостів, які отримують деякі вина в ході повільного тривалого окислення.
Для вин з ферментацією в бочці та частковою яблучно-молочною ферментацією – яблучно-вершкові тона, ваніль, легкі прянощі. У винах, вироблених в регіонах з південним кліматом, або в винах пізнього збору з’являється медова тональність та ноти тропічних фруктів (ананасу).
Для вин з ферментацією і витримкою в нових дубових діжках з сильним обсмаженням всередені і 100% яблучно-молочною ферментацією – кремово-карамельний аромат, тон печеного яблука та молочного ірису, конфітюрний характер. У таких винах горіховий відтінок з’являється вже в молодості. Витримка в дубових діжках і регулярна декантація* (*переливання вина) доповнює букет пряними нюансами і стабілізує вино.
Витримка на тонкому дріжджовому осаді з батонажем* (*Batonnage – прийом, який застосовується в ході витримки вина на осаді. Осад з дна бочки періодично піднімають спеціальною жердиною – батоном, а поступово осідаючи осад збагачує молоде вино ароматично і структурно) сприяє появі в ароматі вершкових відтінків, забезпечує помірну кислотність і додає повноту смаку.
Біодинамічний підхід збагачує підсумкову палітру вина, робить смак більш вагомим та текстурним.
Шардоне універсальне вино, гарний аперитив. Поєднується практично з будь-якими стравами. Доповнить легкі закуски, салати, рибу, молюски, пасту, страви з білого м’яса, а також десерти та фрукти. Молоді вина подають охолодженими до 8-12 °C, а витримані при 14 °С.
На якийсь час винний світ об’єднався під гаслом ABC: «Anything But Chardonnay» – «Все Крім Шардоне». Абревіатура «ABC» стала з’являтися на вітринах винних барів та бутиків, її включив в свій тезаріус* (*словник, збори відомостей) онлайновий словник скорочень, пошуки в Інтернеті видавали на «Anything But Chardonnay» довгі списки посилань. Однак з часом винороби одумалися, і в січні 2010 року один з американських винних блогерів проголосив, що епоху ABC можна вважати завершеною. В даний час Шардоне виробляють у всіх частях світу, крім Антарктиди.
21 (ще іноді вказують дати 25, 26) травня – Міжнародний день Шардоне/International Chardonnay Day
Вина Шардоне/Chardonnay різних країн можна придбати в мережі виномаркетів «VINTAGE»:
місто Дніпро Винний супермаркет VINTAGE Катеринославський бульвар, 1, ТРЦ «Cascade Plaza», 1 поверх;
місто Дніпро Винний супермаркет VINTAGE вул. Дмитра Донського, 2-а ТЦ «Нагорний ринок»;
місто Харків Винний супермаркет VINTAGE пл. Конституції, 1;
місто Харків Винний супермаркет VINTAGE проспект Науки, 15
Також вина та інші напої можна замовити в інтернет магазині http://vintagemarket.com.ua

Гарних покупок та вражень!
Vintage — виномаркет, ресторан, интернет-магазин